Elvento

Tööstus

Omadused

Näita kõiki parameetreid

Rakendusvaldkond

Näita kõiki parameetreid

Bränd

Tehnoloogiad

Näita kõiki parameetreid

Kõik 2 tulemust

  • Hermeetikud

    Hermeetik Hybriseal Facade

    5.385.43 Select options
  • Autohermeetikud

    Tugeva nakkega liimhermeetik – MS 60 Polymer

    5.73 Add to cart

Polümeerid

Polümeer on sisuliselt sünteetiline või looduslik aine, mis koosneb väga suurtest molekulidest. Nimetatud molekule nimetatakse makro molekulideks. Need makromolekulid on palju väiksemate ja lihtsamate ühikute kordused, mida nimetatakse monomeerideks. Polümeerid on kõikjal. Tõenäoliselt olete täna paari näinud ja isegi ei tea seda. Siiski on neil paar erinevat nime.

Polümeeride variatsioonid

Looduslikud polümeerid on elu tekke aluseks. Nende hulka kuuluvad tselluloos, valgud, nukleiinhapped ja palju muud. Enamik mineraale, mida näete või millest olete kuulnud, nagu päevakivi, kvarts, teemandid, aga ka tehismaterjalid, nagu paber, klaas, betoon ja kumm, on samuti polümeerid.

Kui polümeer koosneb paljudest monomeeridest, nimetatakse polümeeri kõrgetasemeliseks polümeeriks. Mõned polümeerid, eriti looduslikud, koosnevad ainult ühte tüüpi monomeerist. Näiteks teemandid koosnevad ainult süsinikust. Enamik sünteetilisi ja looduslikke polümeere koosnevad siiski kahest või enamast tüüpi polümeerist. Kui see nii on, nimetatakse polümeeri kopolümeerideks.

Kuidas polümeere kasutatakse?

Looduslikud polümeerid, nagu varem mainitud, on eluks hädavajalikud. Nad vastutavad põhiliste konstruktsioonimaterjalide moodustamise eest ja on põhiliste eluprotsesside lahutamatud osad. Taimede tahkete osade moodustamiseks kasutatakse polümeere, nagu ligniin, tselluloos ja mitut tüüpi vaiku. Tselluloos koosneb suhkru molekulidest.

Teised looduslikult esinevad polümeerid, mis on samuti elu lahutamatud, on valgud. Valgud on sisuliselt nukleiinhapete ja aminohapete polümeerid. Nukleiinhapped ise on suhkrutest, fosforhapetest ja lämmastikku sisaldavatest alustest koosnevate kompleksmolekulide polümeerid, mida üldiselt nimetatakse nukleotiidideks.

Looduses on levinud ka anorgaanilised, looduslikult esinevad polümeerid. Nende hulka kuuluvad grafiit ja teemandid. Mõlemad koosnevad ainult süsinikust. Teemandid on aga palju kõvemad kui grafiit. Tegelikult on teemandid kõige kõvem teadaolev aine maailmas. Teemantides seostuvad süsinikuaatomid üksteisega kolmemõõtmelises võrgus, seega kõvadus.

Sünteetilised polümeerid 

Sünteetiliste polümeeride tootmiseks on lugematu arv viise. Lihtsad polümeerid, nagu propüleen ja etüleen, tekivad monomeeride üksteise järel lisamisel, et moodustada kasvav ahel. Teisest küljest moodustub polüetüleen, kui etüleeni monomeerid korduvad. Seega on polüetüleen poolläbipaistev, termoplastne, mis tähendab, et see pehmendab kuumutamisel ja on kristalne.

Eelised

Polümeerid on kemikaalidele vastupidavamad kui teised ained, näiteks metallid. See tähendab, et neid saab kasutada maailma kõige söövitavamate kemikaalide transportimiseks ja isegi ladustamiseks. Lisaks ei pea polümeerid olema järeltöötlusega viimistletud. See tähendab, et kui need on moodustatud, on need kasutamiseks valmis. Neid saab vormida nii, et need vastaksid neid vajava osapoole vajadustele.

Sünteetilistel polümeeridel on väga pikk eluiga, mis tähendab, et neid saab ümber kujundada ja mitmeks kasutuseks taaskasutada. Polümeerid on näiliselt vastupidavad hõõrdumisele ja kuumusele. Enamik neist on mittesüttivad ja peaaegu kõik neist on mittetoksilised. Looduslikud orgaanilised polümeerid on biolagunevad ja võivad täielikult laguneda koostisosadeks.

Puudused

Enamik polümeere on valmistatud monomeeridest, mis ei ole taastuvad. See tähendab, et ressursid on otsas. Polümeerid vastutavad tohutult ka saasteprobleemi eest, mis mõjutab kogu maailma. On väidetud, et kuni 80 protsenti ookeanis leiduvast prügist on plastik, mis on juba piisavalt halb. Kuna plasti ja muude anorgaaniliste sünteesitud polümeeride lagunemine võtab väga kaua aega, muutub see probleem aina pingelisemaks.

Plastide ja muude sünteetiliste polümeeride tootmiseks kulub palju energiat, nende puhastamiseks ja taaskasutamiseks kulub isegi rohkem. Enamikku sünteetilisi polümeere ei saa lõputult ringlusse võtta, mis tähendab, et need tuleb parajasti maha visata, aidates sellega veelgi rohkem kaasa reostusele.

Polümeeride eemaldamine

Looduslikud orgaanilised polümeerid on biolagunevad ja seega piisab, kui anda neile aega ja ruumi lagunemiseks. Teisest küljest tuleb sünteetilisi polümeere kas korduskasutada või ringlusse võtta. Teise võimalusena võib lasta neil põleda.

Kokkuvõte

Polümeerid on meie igapäevaelu lahutamatu osa. MS-polümeer tooted leiate lehe ülemisel poolel.

Konsultatsioon

Räägi meile oma projektist, et saaksime sulle keemiatoodete sobivuse kohta nõu anda

Saadame teile pakkumise lähima 24-48h jooksul.